پرش به محتوا

سازه ال اس اف

سازه ال اس اف Light Steel Framing (Lsf ) یا همان سیستم اسکلت فولادی سبک، یک سیستم ساختمانی است که برای اسکلت ساختمان‌های متوسط (یک تا ۵ طبقه) استفاده می‌شود. این سازه، یک سیستم ساختمانی مطلوب برای مهندسین عمران (از نظر ثقل و بار جانبی) است که در کشورهای توسعه یافته اجرا می‌شود.

 

سازه ال اس اف Lsf از مزایای قابل توجهی مانند کاهش هزینه‌های ساخت و ساز، افزایش سرعت ساخت ساختمان، مقاوم در برابر زلزله و سایر آسیب‌های طبیعی، کاهش مصرف انرژی به دلیل عایق بندی دیوارها و …برخوردار است، که آن را به یک گزینه عالی برای ساخت و ساز در مقابل سایر سازه‌ها تبدیل می‌کند.

کاربرد های سازه ال اس اف

  • در ساختمان هایی که تا ۵ طبقه بوده و مسکونی هستند.
  • در مجموعه هایی که کاربری آموزشی و ورزشی دارند.
  • در کارخانجات و کارگاه هایی که کاربری صنعتی دارند.
  • به صورت نیم طبقه در مکان هایی که ارتفاع زیاد دارند، ساخته می شود.
  • در ساختمان هایی که قصد دارند طبقاتی را در پشت بام اضافه کنند.
  • در ساخت و ساز شهرک هایی مسکونی در کوتاه ترین زمان
  • در ساخت هر مکانی که محدودیت ساخت طبقاتی دارند.

اجزای سازه ‏ال اس اف (LSF)

در هر سازه ای که به روش ال اس اف تهیه می شود می توان بخش های زیر را یافت:

  • ورق های فولادی
  • صفحات تخته متشکل از گچ
  • لایه ای برای عایق های صوتی و حرارتی

فناوری اسکلت فولادی سبک یا به اصطلاح سازه ال اس اف  Lsf برای اولین بار در پاسخ به مجموعه‌ای از مسائل مشابه با مسائلی که مقاومت ساختمان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌داد، و سایر مسائل مشابه از جمله بهره وری پایین، کنترل کیفیت ضعیف و در دسترس بودن کم نیروی کار ماهر در ساختمان سازی، پدیدار شد.

ساختار اسکلت فلزی سبک (LSF) یا همان سازه ال اس اف یک سیستم ساختمانی سبک است که بر اساس افزایش تعداد اجزای باربر سیستم باربری سازه را امکان پذیر می‌سازد.

 اساس کار در سیستم LFS توسط عناصر گل میخ ها و مسیرها شکل گرفته و اسکلت اصلی سازه ترکیبی از اجزای فولاد گالوانیزه نورد سرد شکل گرفته است.

 از پروفیل های C ، U و Z در این سیستم استفاده می شود که توسط پیچ و مهره یا پیچ های سر ویفر (خود حفاری) بهم متصل می‌شوند.

سازه ال اس اف (LSF) مدلی از سازه های سبک وزن بوده که قابلیت کاهش وزن پایه های ساختمان به همراه اضافه کردن بلندای ساختمان را دارند. سازه های ال اس اف (LSF) از استیل های کم وزن ساخته می‌شوند.

 این سازه ها با ارائه راهکار های کارآمد و مقرون به صرفه، به راحتی هر چه تمام تر در کنار ساختمان های قدیمی قرار می‌گیرند و با هر نوع مصالح و دکوراسیونی مطابقت دارند. و به عنوان یک نکته مهم این سازه‌ها زمان خیلی کمی را جهت نصب و اجرای ساختمان صرف می‌نمایند.

این مدل از سازه‌های ساختمانی، سازه‌های از پیش ساخته شده و سبکی هستند که بر اساس طرح داخلی ساختمان‌ها در کارخانه‌ها تولید می‌شوند. 

این سازه‌ها با استفاده از انواع پیچ و سرمته‌ای و همچنین بولت‌ها و سایر انواع اتصالات نصب، در محل اصلی ساختمان در حال ساخت، نصب می‌شوند. سازه‌های ال اس اف معمولاً از انواع ورق‌های گالوانیزه شده و همچنین پروفیل

ال اس اف

مزایای سازه lsf

همانطور که در بالا به آنها اشاره کردیم این سازه های ال اس اف lsf باعث می شوند تا کمبود منابع برای تامین مصالح ساختمانی رفع شود و در ساخت ساختمان ها صرفه جویی بسیار خوبی در مصرف مصالح به وجود بیاید و مصالح به صورت کاملاً بهینه و مهندسی شده برای ساخت سازه و بنا مورد استفاده قرار بگیرند.

سازه های lsf از مقاطع جدار نازک سرد نورد شده برای ساخت و ساز استفاده می کند که باعث می‌شود سرعت انجام پروژه تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند. در پایین به مواردی اشاره خواهیم کرد که باعث می شود تمایل به استفاده از اینگونه سازه ها افزایش پیدا کند.

همانطور که گفتیم منابع برای تامین مصالح ساختمانی محدود است و برای استفاده بهینه از مصالح ساختمانی می بایست از سازه های lsf بهره برد.

اینگونه سازه ها از مقاطع جدار نازک سرد نورد شده استفاده می کنند که نسبت به مقاطع گرم نورد شده از مقاومت نسبت به وزن بالاتری برخوردار هستند که باعث می‌شود تا جایگزین کردن این سازه ها با مقاطع فولادی سنگین سبب افزایش بهره وری در صنعت ساخت و ساز شود.

با توجه به اینکه قیمت مصالح در اکثر کشورهای جهان رو به رشد است و همین امر باعث شده است تا استفاده از سازه های ال اس اف و مواد سرد نورد شده به دلیل سادگی در تولید آنها و زمان بر نبودن تولید آنها بتواند با قیمت بسیار مناسبی در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی در اختیار کسانی که به دنبال ساخت و ساز هستند قرار بگیرد.

ال اس اف

برای ساخت این گونه سازه های lsf به منابع کمتری برای تامین مصالح ساختمانی و هزینه کمتری برای ساخت و ساز نیاز دارید که باعث می‌شود در هزینه و زمان صرف شده برای ساخت و ساز شاهد سرعت بسیار زیادی باشیم و کاملاً در این زمینه صرفه جویی کنیم.

از نکات مثبت و مزایای بسیار محسوس سازهای lsf سرعت ساخت این گونه سازه هاست. زمان صرف شده برای تولید و استفاده از مصالح ساختمانی به نسبت مقاطع سرد نورد شده و مقاطع گرم نورد شده با مقاطع بتنی پیش ساخته بسیار زیاد است و باعث می شود کسانی که سرعت در ساخت سازه برای آنها مهم باشد برای ساخت سازه های گوناگون از سازه lsf استفاده کنند. 

پس زمانی که سرعت برای ساخت ساختمان مهم باشد پیشنهاد می کنیم سازه ال اس اف را به عنوان اولین سازه مورد ساخت در نظر داشته باشید.

ال اس اف
ویلا لواسان با سیستم lsf

 

ال اس اف

ال اس اف

ال اس اف

ال اس اف

ایمیل

info@tbpars.ir

شماره تماس :

مهندس چشمه علایی: 09123399587

طراحی و سئوی سایت توسط تجهیز بنا پارس پی

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت تجهیز بنا می‌باشد.

© 2020

Call Now Button