پرش به محتوا

اولین در صنف ال اس اف

 • از

اولین در صنف ال اس اف

کارخانه ال اس اف

هر ساله فناوری‌های نوینی وارد صنعت ساختمان می‌شوند که هدف از اجرا و توسعه بسیاری از آن‌ها به حداقل رساندن وزن سازه‌های فولادی و بتنی است. دستیابی به این مهم به ویژه برای کشورهای زلزله‌خیزی همچون ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

سازه ‏ال اس اف (LSF) یکی از سیستم‌های ساختمانی مناسب برای دستیابی به این هدف است. سابقه استفاده از این سیستم‌های ساختمانی به سال ۱۹۵۰ بر‌ می‌گردد اما رواج استفاده از آن تقریباً از دهه ۱۹۹۰ شروع شده است. در این مقاله این فناوری سبک ساختمانی را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

 

سازه ‏ال اس اف (LSF) چیست؟

‏ال اس اف (LSF) در واقع سیستم‌های پیش ساخته یا مودولاری هستند که از مقاطع فولادی جدار نازک (LGS) ساخته شده‌اند. این مقاطع فولادی در واقع ورق‌های کم ضخامت فولادی دارای پوشش‌های گالوانیزه هستند.

این ورق‌ها با استفاده از دستگاه‌های مخصوص و روش ساخت رولی، نورد شده و به صورت پروفیل‌های سبک در ابعاد مختلف تولید‌ می‌شوند. این سازه‌های پیش ساخته فولادی عمدتاً به صورت خشک و با استفاده از اتصالات پیچیده اجرا می‌شوند.

سازه ‏ال اس اف در واقع تشکیل دهنده چهارچوب یا اسکلت ساختمان است. دیگر قسمت‌های ساختمان را نیز به منظور سبک‌سازی حداکثر سازه از پروفیل‌های سرد نورد شده استفاده می‌کنند.

این پروفیل‌ها را با مصالح مختلف از جمله سرامیک، سنگ و پی‌وی‌سی می‌توان پوشش داد. فضای درونی نیز هیچ تفاوتی با ساختمان‌های معمولی ندارد.

کارخانه ال اس اف

 

کاربرد سازه ‏ال اس اف

 • ساختمان‌های مسکونی چند واحدی حداکثر تا 5 طبقه
 • مجموعه‌های ورزشی و آموزشی
 • کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی
 • ساخت نیم‌طبقه در فضاهای دارای ارتفاع زیاد
 • اضافه کردن طبقات در پشت‌بام به ساختمان
 • ساخت شهرک‌های مسکونی در مواقع لزوم در حداقل زمان ممکن
 • به طور کلی ساخت هر سازه و ساختمانی که با محدودیت طبقه مواجه است.

اجزای ال اس اف

به طور کلی یک پنل از این سازه شامل چند بخش اصلی به شرح ذیل است:

 • ورق‌های فولادی سرد نورد شده جهت تأمین سازه
 • صفحات تخته گچی به‌عنوان پوشش درونی
 • لایه عایق حرارتی و صوتی

اولین در صنف ال اس اف

 

مزیت‌ های سازه Lsf

ویژگی‌ های ساختاری که در این سازه مشاهده می ‌شود، باعث ایجاد مزیت ‌های زیادی در آن شده است. این مزیت ‌ها به شرح زیر هستند:

 • مقاومت و سختی بالای
 • مقاومت بالا در برابر حوادثی مانند آتش سوزی، زلزله و همچنین حشرات موذی
 • وزن پایین و سبک
 • قابلیت نصب سازه در آب و هواهای مختلف
 • نصب بسیار ساده و راحت با هزینه نصب پایین
 • یکنواخت بودن تمام سطوح آن
 •  قابل بازیافت بودن تمام مصالح مصرفی
 • سرعت بالا در نصب و اجرای آن
 • طول عمر و دوام بالا
 • انعطاف‌پذیری بالا
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی فیزیکی و شیمیایی

جدول مقایسه مقاطع به کار رفته در سازه ال اس اف و سایر سازه ها

 

 

بدون شک در کشوری همچون ایران استفاده از سازه‌ ‏ال اس اف (LSF) به دلایل مختلفی‌ می‌تواند بسیار توجیه کننده باشد. فراوانی منابع معدنی و همچنین زلزله‌خیز بودن کشور از جمله دلایل مهم برای روی آوردن به استفاده از این سازه‌های بسیار سبک است.

سازه‌های پیش ساخته و سبک بودن از مقاومت و استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند. از طرفی هم اجرا و نصب این سازه‌ها در هر مقیاسی که باشد در سریع‌ترین زمان ممکن صورت خواهد گرفت.

سازه ال اس اف عموما در دو نوع نیوزلندی و کانادایی تولید می گردد .

1- سیستم کانادایی :

در سیستم کانادایی پروفیلهای استاد و رانر در محل کارگاه به اندازه لازم برش خورده و طبق نقشه های طراحی شده در جا اجرا می گردد . مهاربند ها در این سیستم به صورت ضربدری اجرا میشوند و در محل پیچها امکان جانمایی وجود ندارد .

2- سیستم نیوزلندی :

در سیستم نیوزلندی که به روش CAD/CAM تولید میگردد ، تمامی مراحل طراحی و تولید در نرم افزار فریم کد انجام می شود و دستگاه cnc تمام نقاط پانچ ، ابعاد و شماره گذاری طبق طرح را انجام میدهد

. این سیستم به خاطر سهولت در اجرا و سرعت تولید و نصب از محبوبیت زیادی برخوردار است .

سرعت بسیار بالای اجراو نصب: روش ال اس اف این فرصت را برای سازندگان ایجاد می‌کند تا سرمایه آنها در کمترین زمان با بهترین کیفیت ساخت بازگردد. به عنوان مثال جهت احداث یک سازه چهار طبقه با زیربنای هزار متر مربع تنها به 120 روز کاری زمان نیاز است.

افزایش فضای مفید: افزایش 9 الی 12 درصدی فضاهای مفید داخلی در مقایسه با روشهای سنتی به جهت کاهش ضخامت دیوارها
کیفیت غیر قابل مقایسه و یکنواختی سازه:

از آنجا که مقاطع سیستم ال اس اف (LSF) در کارخانه تولید می‌شوند و پس از آن بوسیله مجریان متخصص اجرا می‌شوند، کیفیت سازه در قیاس با روشهای سنتی بسیار بالاتر می‌باشد.

سبکی سازه و نتیجتا کاهش نیروی زلزله: وزن سازه در سیستم ال اس اف (LSF) حدودا 25%-30% سازه‌های معمول است ، نتیجتا به همین میزان نیروی زلزله بسیار کمتری به آن وارد میشود.

کیفیت بالا در اجرای اتصالات: متفاوت با ساخت و ساز به روش سنتی که در اکثر مواقع کیفیت پایین اجرای اتصالات سرمنشاء اغلب خرابیها در زلزله می‌شوند، در سیستم ال اس اف (LSF) اتصالات دقیق و همچون دیگر اجزای سازه دارای کیفیت اجرای بالایی می‌باشند.

کاهش مصرف انرژی: به دلیل عایق بندی صوتی و حرارتی مناسب دیوارها در سیستم ال اس اف (LSF) ، میزان تبادل انرژی در این سازه‌ها بسیار پایینتر از سازه‌های ساخته شده به روش سنتی است و در طولانی مدت صرفه جویی قابل توجهی در هزینه حرارتی سازه می‌شود.

حمل و نقل آسان: سبکی و ابعاد کوچک مقاطع، زمینه را برای حمل و نقل آسان فراهم می‌کند.

قابلیت بازیافت: اکثر قطعات سازه‌ای و غیر سازه‌ای در سیستم ال اس اف (LSF) به صورت پیچی اجرا می شوند و بازیافت، دمونتاژ و انتقال آنها به آسانی امکانپذیر میباشد.

مقاومت و دوام بالا در شرایط محیطی متفاوت: به علت گالوانیزه بودن تمامی مقاطع، سازه‌های ساخته شده با روش ال اس اف (LSF) دارای مقاومت بسیار مناسبی در مقابل خوردگی و رطوبت بوده و در شرایط محیطی شمال و جنوب کشور دارای عمر مفید بیشتری می‌باشند.

سهولت اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی: در مراحل ساخت مقاطع فولادی جدار نازك ال اس اف (LSF)، مسیرهای استاندارد در جان این مقاطع در نظر گرفته می شود كه عبور تاسیسات مکانیکی و برقی از داخل انها باعث سهولت در نصب سیستم های الكتریكی و لوله كشی‌ها می گردند.

همخوانی فرهنگی فضای داخلی و خارجی سازه با سازه‌های سنتی:

در نمای خارجی انواع نماها از قبیل سنگ، آجر نما، نمای PVC ، چوبی یا آلمینیومی، رنگ، کاشی، سرامیک و … در نمای داخلی نیز همانند دیوارهای سنتی امکان اجرای رنگ، کاغذ دیواری و …وجود دارد که این خصوصیت موجب می‌گردد تفاوتی با ساختمانهای معمول و سنتی وجود نداشته باشد.

عملکرد صوتی خوب: عایق درون دیوارها باعث عدم انتقال صدا و عملکرد صوتی مناسب این ساختمانها می‌شود.

مقاوم در برابر آتش سوزی: تمام عناصر این سیستم از جمله عایقهای حرارتی و صوتی از استانداردهای ضد حریق برخوردار می‌باشند.

نیاز به فضای کم کارگاهی و ایمنی بیشتر در کارگاه.

وزن سبک: سازه‌های ال اس اف (LSF) دارای وزن سبکی می‌باشند که این سبک وزنی منجر به افزایش ایمنی در سازه‌های ال اس اف (LSF) شده است.

سازه اس اف (LSF) با هدف مقابله با زلزله طرح ریزی و رواج یافته اند. این سازه‌ها دارای اسکلت‌های فولادی محکم و سبک وزنی می‌باشند که در زمان وارد شدن انرژی‌های زیاد تنشی یا رانشی مانند زلزله، به خوبی از خود عکس العمل نشان می‌دهند.

یکی از این عکس العمل ها، تقسیم انرژی در سازه‌های اطراف توسط اتصالات پیچ و مهره‌ای می‌باشد که در نهایت انرژی را بین اتصالات سازه خنثی می‌نمایند.

همچنین این سازه‌ها بر اساس استانداردهای کنونی صنعت ساختمان سازی ارائه می‌شوند و به صورت کاملاً نظارت شده در کارخانه‌ها ساخته شده و در محل کارفرما اجرا می‌شوند.

در اجرای این سازه‌ها از نظارت دقیقی استفاده می‌شود که اتصالات بین سازه‌ها را با توجه به استانداردهای تعریف شده انجام دهند. با این حساب ایمنی در سازه‌های ال اس اف (LSF) در سطح جهانی می‌باشد و از همه لحاظ رعایت شده است.

استقامت بالا: فرآیند نورد سرد که بر روی سازه‌های ال اس اف (LSF) انجام می‌شود، منجر به افزایش استقامت این سازه‌ها می‌شود. سازه‌های ال اس اف (LSF) در فرآیند نورد سرد، ابتدا گرم می‌شوند و سپس به یکباره عملیات سردسازی آنها انجام می‌شود.

این کار باعث ایجاد کربن در بین لایه‌های عناصر آنها می‌شود و این استقامت فولاد را بالاتر می‌برد. همچنین فولادی که نورد سرد می‌شود، دیگر خاصیت شکنندگی و خم شوندگی خود را از دست می‌دهد و این منجر به استقامت بیشتر ساختمان در زمان زلزله یا آتش سوزی می‌شود. از این لحاظ ایمنی در سازه‌های ال اس اف (LSF) به خوبی رعایت شده است.

اسکلت قوی: اسکلت سازه‌های ال اس اف (LSF) با استفاده از فولاد نورد سرد یا سی اف اس (CFS) ساخته شده است. در این اسکلت کلیه موارد ایمنی شامل به کار بردن خرپا ها، اتصالات مورب و غیره به خوبی استفاده می‌شود.

خرپا‌ها باعث انتقال انرژی از سطوح افقی به سطوح عمودی می‌شوند. سطوح عمدی قابلیت پخش بار وارده در کل سطح را دارند. پس انرژی که به سطوح افقی مانند سقف‌ها وارد می‌شود در دیوارها تقسیم شده و خنثی می‌شود.

همچنین اتصالات مورب نیز بار وارده بر روی یک ناحیه از دیوار را به صورت ضربدری به نقاط دیگر دیوار وارد می‌نمایند و در نتیجه انرژی رانشی و تنشی که به دیوار وارد شده است، در خود دیوار تقسیم شده و خنثی می‌شود. با این عملیات و استانداردها، ایمنی در سازه‌های ال اس اف (LSF) به خوبی رعایت شده است.

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

اولین در صنف ال اس اف

 

ایمیل

info@tbpars.ir

شماره تماس :

مهندس چشمه علایی: 09123399587

طراحی و سئوی سایت توسط تجهیز بنا پارس پی

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت تجهیز بنا می‌باشد.

© 2020

Call Now Button